Yeni Normal İle Değişen Hobilerimiz

Pandemi, yaşantı şeklimizi, insan ilişkilerimizi, hobilerimiz ve aktivitelerimizi büyük ölçüde etkiledi. Evlerde daha fazla vakit geçirdiğimiz pandemi döneminde çoğumuz evimizde bir hobi köşesi oluşturduk ya da ev içi hobiler edindik.

Televizyon İzleme Araştırma Şirketi'nin (TİAK) yakın tarihli bir araştırmasına göre, Türkler 2020 yılında ortalama 4 saat 33 dakika TV izleyerek, dünya ortalaması olan 2 saat 54 dakika olan süreyi fazlasıyla aştı. Sanırım bir çoğumuz film ve dizi izleyerek pandemi sürecini geçirdik.

Dizi ve film yapımlarının her gün yeni içerikler yeni oyuncular ve kaliteli ses-müzik efektleri ile harmanlanması izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarıyor. Netflix, Amazon Prime Video ve Disney+ gibi dev oyuncuların sektör hakimiyetiyle bu yayın hizmetlerine karşı bir marka sadakati oluştu bile. Yayın hizmetleri kullanıcıları izlenecekler listesi oluşturup maraton tadında içerikleri izlemekte.

 

Görsel Amerika’da ki Kullanıcılar / Kaynak Statista

 

Diğer yandan pandemi döneminde müzik dinleme alışkanlıklarımızda da değişimler oldu. Çevrimiçi ya da çevrimdışı her türlü müziği ve podcasti  dinleyebileceğimiz uygulamalara rağbet gitgide artıyor. Stresli bir iş gününden sonra yemek yaparken dinlediğimiz ya da tatil için bavulumuzu hazırlarken bize eşlik eden müziğin yeri doldurulamaz bir hale geldi diyebiliriz.  Pandemi sebebiyle iptal olan, ertelenen konserler müzikle bağımızı koparmamış gibi gözüküyor J  Çevrimiçi/Çevrimdışı müzik sağlayıcılarına rağbetin artması bunu destekler nitelikte.

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Elektrik-Elektronik Sektör Raporu (2021)

 

Globalde ve ülkemizde giderek hacim kazanan müzik, film-dizi sektörü geleneksel sinema algısını değiştirdi denebilir. Ses ve görüntü sistemi kurulan her yer artık bir sinema salonu diyebiliriz, buna karşın sinema sektörü de konforu arttırmak izleyicileri evinde gibi rahat ettirebilmek adına yataklı koltuklar, çift kişilik koltuklar gibi uygulamalara geçti.

Pandemi sosyal hayata etkisiyle hızla değişen yeni alışkanlıklar kazandırdı. Yeni normal olarak adlandırdığımız bu alışkanlıklar toplu alanlardan uzak, açık alan ya da özel alanlarda gerçekleştirilen aktivitelerin popüler olduğu aktivitelerden oluşmakta. Bizler toplu alan aktivitelerini yeni normale entegre ederek çözümler üretirken teknoloji de bu geçişe destek verdi diyebiliriz.

 

Goldmaster SB-1140 Soundbar Bluetooth özelliğiyle telefonunuzla, tablet ya da bilgisayarınızla bağlantı kurabilmenizi sağlar, Bluetooth özelliğinin 10 metre çekim kapasitesi vardır. Açma kapama, ses azaltma ve yükseltme ve Bluetooth özelliğini açma gibi komutları cihaz üzerinden yapabileceğiniz gibi uzaktan kumandası ile bu komutlara ek bas/tiz ayarı gibi ses ayarı, film, dialog, müzik modlarına da sahiptir. HDMI, optik giriş ve 3.5 mm AUX bağlantısı, USB ile müzik oynatabilme özelliği de mevcuttur, ürün 810 mm genişlik, 95 mm yükseklik ve 70 mm derinliktedir. Evinizi sinema ya da konser salonuna çevirebilirsiniz. SB-1140 ile sesi açın…