SIKÇA SORULAN SORULAR

 

1.       Manşonu nasıl kullanabilirim / takabilirim ?

 

Tansiyon aleti kola yerleştirilirken dikkat edeceğiniz en büyük iş manşeti doğru olarak kolun üst tarafında bulunan atar damarının üzerine yerleştirilmesidir. Cihazın manşetini incelerseniz bir boru ile tansiyon aletine bağlanır. Bu borunun yönü parmak ucunu gösterecek şekilde olmalıdır. Dijital cihazda bulunan göstergeleri izleyerek sol kol dirsek kıvrımından yaklaşık 2 cm üzerinden manşeti bağlamanız yeterlidir. Manşet çok sıkı olmamalıdır. İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=JzSzc2dkEi8

 

2.       Tansiyon aleti yanlış ölçtüğünü düşürüyorum, ne yapmalıyım ?

 

Ölçümden en az yarım saat önce çay kahve veya sigara içilmemeli yemek yenmemelidir. Sandalyede dik bir biçimde oturmalı ayak tabanlarınız yere basmalı. Bacak bacak üzerine atılmamalı. Kol kalp aynı hizada olmalı. Giysileriniz çok sıkı olmaması gerekir. Kıyafet üzerinden ölçüm yapmayın. Ayrıca tansiyon ölçümü sırasında mutlaka tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Zayıf pil hatalı ölçümlere neden olabilir, pili kontrol ediniz.

Ölçümü Etkileyen Faktörler

Ortalama Ölçümü Etkileme Miktarı (mm Hg)

Küçük manşet

10 - 40

Giysi üzerinden ölçüm

10 - 40

Yaslanmadan veya ayaklar yere değmeden ölçüm

5 - 15

Bacak bacak üzerinde ölçüm yapmak

5 - 8

Ölçüm esnasında konuşmak

10 - 15

Tuvalet ihtiyacı olması (idrar)

10 - 15

Zor nefes alıyor olmak

5 - 8

Kolun kalp hizasında olmaması

Her 1 cm lik hata 0,7 mm Hg hata oluşturur

Ağrı ve ya acı

10 - 30

 

3.       Tansiyon aletimde error hatası alıyorum ne yapmalıyım?

 

Doğru ölçüm kriterlerine uyduğunuzdan emin olun. Ölçüm esnasında konuşmayın ve hareket etmeyin, arkanıza yaslanın ve kolunuzu sabitleyin, manşonu kıyafetiniz üzerine takmayın ve çıkış borusu kolunuzdan elinizin olduğu yöne doğru uzatın. Error hatası devam ediyor ise teknik servise başvurun.

 

4.       Tansiyon aletimde ekran silik, ne yapmalıyım?

 

Cihazınızın pilini kontrol ediniz. Piliniz yeterli gücü cihaza sağlayamadığı için bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Yeni bir pil takıp çalıştırmayı deneyiniz. Güneş altında bakılmadığından emin olunuz.

 

5.       Manşon koluma küçük geliyor, ne yapmalıyım?

Manşonu doğru kullandığınızdan emin olunuz. 22-42 geniş manşon aralığa sahip manşon edinebilirsiniz. Türkiye’de bulunan en geniş manşon aralığı 22-42 cm’dir.

 

6.       Tansiyon aletim açıldığında hemen kapanıyor, ne yapmalıyım?

 

 

Cihazınızın pilini kontrol ediniz. Piliniz yeterli gücü cihaza sağlayamadığı için bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Yeni bir pil takıp çalıştırmayı deneyiniz.

 

 

7.       Baskülüm yanlış ölçüm yapıyor, ne yapmalıyım?

 

Baskülün düz ve sağlam bir zeminde olduğundan emin olunuz. Kendinizi tartmak

istediğinizde, ilk olarak tartıyı çalıştırınız. Ayağınızla baskülün ortasındaki butona

dokununuz. Ekranda “0.00” değeri görünecektir. Baskül kapandığında, “bas-çalıştır”

özelliği için hazırdır. Eğer butona basmadan önce basküle çıkılmazsa, işlem yarım

kalacaktır.

Ayrıca doğru ölçüm için her zaman aynı koşullarda, günün aynı saatinde tartılmak önemlidir. Dik ve rahat bir duruş ile sabah ya da duş aldıktan sonra ölçüm doğru sonuç almanıza fayda sağlayacaktır.

 

8.       Baskülüm çalışmıyor, ne yapmalıyım?

 

Cihazınızın pilini kontrol ediniz. Piliniz yeterli gücü cihaza sağlayamadığı için bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Yeni bir pil takıp çalıştırmayı deneyiniz. Bas – çalıştır özelliği sayesinde baskül 5 kg üzeri yükte çalışmaya başlar ve yük üzerinden kalkınca kendiliğinden kapanmaktadır. Bakülünüzü sık sık yer değiştirmemeye özen gösteriniz.

 

9.       Baskülümün App bağlantısını nasıl yapabilirim?

 

İlgili uygulamayı ücretsiz olarak AppStore ya da Google Play Store mağazasından indiriniz. Cihazınızın bluetooth özelliğini açınız. Uygulamayı açınız Bluetooth cihazları listesinden baskülü seçerek bağlantı kurunuz. Onay tuşuna tıklayarak kurulum işlemine başlayın.

 

10.    Baskülümün temizlik ve bakımını nasıl yapmalıyım?

 

Aşındırıcı temizlik ürünleri ve sert fırçalar kullanmayınız. Baskülü yalnızca nemli bir bezle hafifçe siliniz. Asla aşındırıcı deterjanlar veya alkol içerikli ürünler kullanmayınız. Basküle su girmemelidir. Lütfen baskülü yalnızca tamamen kuru olduğunda kullanınız.

 

11.    TWS eşleştirme yapamıyorum, nasıl yapmalıyım?

 

Modeller arası TWS eşleştirme farklılık göstermektedir, kullanım kılavuzundaki talimatları takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=nqvvZHVhnPA

 

12.    Speakerım çalışmıyor, ne yapmalıyım?

 

Speakerınızın şarj kontrolünü yapın, en az yarım saat şarjda bırakın çalışıp çalışmadığını tekrar kontrol edin. Sorununuz hala devam ediyor ise teknik servise başvurun.

 

13.    Speakerım Bluetooth modundayken ses vermiyor, ne yapmalıyım?

Makinenin bluetooth moduna geçip geçmediğini kontrol ediniz. Bluetooth cihazınızın makineye bağlı olup olmadığını kontrol ediniz. Bluetooth cihazınızın çalma durumunda ve sesi açık olup olmadığını kontrol ediniz.

 

14.    Speakerım Bluetoothla eşleşmiyor, ne yapmalıyım?

 

Bluetooth cihazı ile makine arasında engel olup olmadığını kontrol ediniz. Bluetooth cihazınızın ve makinenin  etki mesafesi içinde olup olmadığını kontrol ediniz. Kullanım ortamında bluetooth iletimini engelleyen sinyaller olabilir mümkün ise kullanım ortamını değiştirin. Eşleşme hala gerçekleşmiyorsa teknik servise başvurunuz.

 

15.    Ateş ölçerim doğru ölçüm yapmıyor, ne yapmalıyım?

 

Vücut/nesne/kulak içi ölçümünü ayrı yapan modellerde ölçüm yapılan yer ile cihaz modu aynı değil ise yanlış sonucu verecektir, ateş ölçerinizin modunu kontrol ediniz. Temazsız ölçüm yapan ateş ölçerlerde ölçüm yüzeyiyle ateş ölçer arasındaki mesafe 2-3 cm olmalıdır.

 

16.    Ateş ölçerim çalışmıyor, ne yapmalıyım?

 

Cihazın pilinin bitmediğinden emin olmak için pili kontrol edin. Cihazın lensini kontrol edin ve zarar görmediğinden emin olun. Lensi aşındırıcı olmayan madde ile temizleyiniz.  Sorununuz çözülmüyor ise teknik servise başvurunuz.

 

17.    Elektrikli scooterım şarj almıyor, ne yapmalıyım?

 

Cihaz şarja takılıyken adaptör ışığı ve cihaz ışığı yanması gerekmektedir, kontrol ediniz. Orijinal şarj adaptörünü kullandığınızdan lütfen emin olunuz. Kontrolleriniz sonrasında probleminiz devam ediyorsa teknik servise başvurunuz.

 

18.    Elektrikli scooterımın gidonunda sallanma var, ne yapmalıyım?

 

Kullanım esnasında engebeli arazi koşullarında oluşacak vibrasyonun ürüne zarar vermemesi için bu şekilde tasarlanmıştır. Oluşabilecek teknik arızaların önüne geçilmek adına süspanse payı olarak tasarlanmıştır.

 

 

19.    Elektrikli kaykayımın kalibrasyon sorunu var, ne yapmalıyım?

 

Ürünü yere paralel olarak koyunuz. Sağ ve sol ayak basma kısımlarının ikisininde birbiriyle  aynı ve yere paralel olmasını sağlayın. Cihaz kapalı durumdayken açma kapama tuşuna uyarı sesini duyana kadar basılı tutun. Cihazınızdan gelen sesli uyarı geldiğinde cihaz kalibre olmuştur.

Yardımcı videoya buradan ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=GJdplObUWZw

 

20.    Elektrikli kaykayım şarj almıyor, ne yapmalıyım?

 

Orijinal şarj adaptörünü kullandığınızdan lütfen emin olunuz. Cihaz şarja takılıyken adaptör ışığı ve cihaz ışığı yanması gerekmektedir, kontrol ediniz. Kontrolleriniz sonrasında probleminiz devam ediyorsa teknik servise başvurunuz.

 

21.    Masaj aletim uygulama yaptığım bölgeyi ısıtmıyor, ne yapmalıyım?

 

Masaj aletlerimizde infrared teknolojisi vardır. Bu ısıtma sisteminin en önemli özelliği ısıyı ışık ile taşıyabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda havayı ısıtmadan yani havayı bir aracı olarak kullanmadan direkt olarak sadece objeyi ısıtıyor olması. Yani cihaz üzerinde ya da çevresinde bir ısı artışı olmayacaktır masajın uygulandığı noktayı hedefleyen bir ısıtma sistemidir. Masaj uygulamasına başladıktan birkaç dakika sonra uygulama bölgesinde sıcaklığı hissetmiyorsanız teknik servise başvurunuz.

 

22.    Zayıflama kemerim belime küçük geliyor, ne yapmalıyım?

 

Tarafımızdan 40 cm uzunluğundaki uzatma kemerini talep edebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde sizlere gönderim yapmaktayız.

 

23.    Hava nemlendirme cihazımın filtresi doldu, ne yapmalıyım?

 

Kullanmış olduğunuz hava nemlendirme cihazınızın başlık değiştirme özelliği ile satış noktalarımızdan ya da internet satış kanallarımızdan filtre  edinebilirsiniz.

 

24.    Oda içi termometre nem ölçerimin ekranı silik, ne yapmalıyım?

 

Cihazınızın pilini kontrol ediniz. Piliniz yeterli gücü cihaza sağlayamadığı için bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Yeni bir pil takıp çalıştırmayı deneyiniz. Güneş altında ekrana bakmadığınızdan emin olunuz.

 

25.    Lazer epilasyon cihazımın lazer atışı bitti, ne yapmalıyım?

 

Cihazın atış yapabilmesi için cilde teması gereklidir, temastan emin olunuz. Kullanmış olduğunuz lazer epilasyon cihazınızın başlık değiştirme özelliği var ise satış noktalarımızdan ya da internet satış kanallarımızdan edinebilirsiniz. Diğer durumda ürün kullanım ömrünü tamamlamış durumdadır.

 

26.    Sahip olduğum adaptör/powerbank cihazımı hızlı şarj etmemektedir, ne yapmalıyım?

Adaptör ya da powerbank’in hızlı şarj özelliği var mı kontrol ediniz. Hızlı şarj özelliği olan USB portları renkli olmaktadır. Kullandığınız kablonun orijinal olduğundan emin olun. Cihazınızın pil problemi olabilir, pil sağlığını kontrol edin.

 

27.    Uydu alıcımda donma problemi yaşıyorum, ne yapmalıyım?

 

Anteninizi ve kablolarınızı kontrol ediniz. Bir sorun olmadığından emin olunuz. Sorununuz hala devam ediyor ise teknik servise başvurunuz.

 

28.    Uydu alıcısı kumandasında sorun yaşıyorum, ne yapmalıyım?

 

Kumandanızın pilini kontrol ediniz. Pil ömrü bittiğinden sorun yaşıyor olabilirsiniz. Kumanda ve uydu alıcınızın alıcı gözü arasında bir engel olmadığından ve kumandayı gören noktada olduğundan emin olunuz. Kumandayı vurarak çalıştırmayı denemeyin.

 

 

29.    Uydu alıcımda kanal taşıma nasıl yapabilirim?

 

Kanal Listesi Menüsü üzerinde kumanda üzerinde bulunan ‘Sarı’ tuşa basınız. Karşınıza çıkan menüden Kanal Taşıma seçeneği üzerinde ‘OK’ tuşuna basarak kanal listenizde bulunan kanalları belirleyeceğiniz yere taşıyabilirsiniz. Kumanda üzerindeki ‘OK’ tuşuna basarak Seçilen Kanallar bölümüne taşıyınız. Kumanda üzerinde Yukarı / Aşağı tuşlarını kullanarak taşıyacağınız sıraya geliniz. Kanal listenizden belirlediğiniz sıraya taşımak için kumanda üzerinde bulunan Sağ / Sol tuşlarını kullanarak Seçilen Kanallar bölümündeki kanallar üzerinde ‘Yeşil’ tuşa basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

30.    Uydu alıcımda yeni Kanal arama nasıl yapabilirim?

 

Uydu alıcınızdan manuel aratma yapmak için kanal arama bölümünden Türksat uydusu üzerinde manuel olarak eklemek istediğiniz kanalların frekansını, sembolünü ve polarizasyonunu şebeke arama açık olarak girdiğiniz takdirde kanalları bulabilirsiniz.